Admin

Our Staff

Administration

Mrs. Melissa George, Principal
Mr. D. Brad Barbour, Assistant Principal 
Mr. Darryl Johnson, Assistant Principal
Mrs. Caitlin Stravino, Assistant Principal
Mrs. Meghan Timlin, Academy Coordinator

Business

Caroline Myers
Heather Rego
Austin Whitehorne

Clerical Staff

Alice Catherman, Discipline Secretary
Teresa Cominskie, Bookkeeper
Winona Davis, Data Tech
Joyce Hodges, Attendance
Babette Hurlbert, Guidance Secretary
Teryka Kimble, Office Manager
Cora McKittrick, Office Associate
Richanne Sensenig, Library Assistant

EBA Senior Internship Coordinator

Sarah Routsis

Family & Consumer Sciences

Kim Genge
Sherri Lambert
Shannon O'Leary
Jennifer Riley- Edwards

Fine Arts

Chris Doherty
Natalia Goodloe
Joshua Krueger
Kathy Landas
Brian Webb

Health & Physical Education

Rob Barlow
Wayne Gibson
Marti Mansfield
Sarah Marks
Joe Molineaux
Karen Simonic
Travis Sutton

Language Arts

Catherine Bailey
Ashley Bauman
Mary Boubouheropoulos
Matthew Fugere
Taylor Guckert
Susan James
Charlotte Jenkins
Tara Jones
Kara Kimball
William Littleton
Katie Mounce
Claudia Ockert
Stefanie Watson
Dennis Wilson

Marketing

Shane Barfield
Ashley Houchins
Kim Manoso

Mathematics

Federico Alvaraz
Rebecca Bartels
Norma Bonney
Francois Cote
Amy Crawley
Nicole Dewey
Alina Doughtery
Sean Early
Jenna Filipowicz
Tammy Gooden
Kara Henry
Caroline Kelly
Chelsea Kimbrough
Jamaine Paddyfoot
Narquita Snowden
Shanice Sucre
Kelly Swanner
Nicole Williams
Federico Alvaraz

Resource

Brenda Boone, Head Day Custodian
Carlin Conaway, Student Activities Coordinator

Kathy Halpin, Distance Learning Assistant
Daniel Hunn, School Social Worker
Marti Mansfield, Athletic Trainer
Kevin Norris, English as a Second Language
Claudia Ockert, Assistant Student Activities Coordinator
Heather Rego, Media Liaison
Darren Sanderlin, ISS Coordinator
Officer Walker, School Resource Officer
Martha Ward, School Nurse 
Aaron Wiggins, Technology Support Technician

Science

Gil Bantay
Rachel Bellows
Mike Chesson
Julia Foust
Janet-Marie Gidley
Brittney Irvin
Paul Krekorian
Mike Prokopchak
Jennifer Toxey
Therese Whitehurst
Grace Wilde

Security Assistants

Beverly Baker
Michael Danley
Bonita Elliot
Leonard Scarna
Darell Smith
David Springstead
Kimberly Webster

Social Studies

Suzanne Bass
Matthew Brinton
John Cinnamond
Michelle Gelardi
Kristin Knott
Brian Leininger
Meredith Malbone
Andrew Midgette
Amber (Coponiti) Miller
Nick Mygas
Elizabeth Salmon
Kelly Schoettlin
Phillip Strickland
Gabe Wetmore

Special Education Assistants

Buffie Blauvelt
Pamela Daniel
Dawn Everix
Ashley Hudman
Culver Lamb
Annie Sessions
Sheila Snead
Gary Talley 
Zach Wolfe

Special Education

Daryl Cherry
Karen Dalton
Olivia Castleman-Dry
Debra Clary
Jon Fanning
Kathy Fernandes
Trenton Gabriel
Kathy Hallowes
Neal Hinch
Betsy Jackson
Lauren Loyd
Tammy Murphy
Kim Nurse
Daniel Sivak
Karen Zahr


Specialists

Allison Farnsworth, School Improvement Specialist
Jenna Filipowicz, Math Specialist
Denise Lawson, Graduation Coach
Anne Marzitello, Gifted Resource
Erin Mullins, Literacy Coach
Troy Saunders, Instructional Technology Specialist
Eileen Sutton, Special Education Compliance Specialist
Lori Todd, Library Media Specialist, Webmaster
Allison Whitney, Library Media Specialist

Technology Education

Elizabeth Jones
Damon Pauly
Sarah Smith

World Languages

Waleska Alicia - Hernandez
Doris Balboa
Julie Ezell
Kristine Finnegan
Hiromi Lamberson
Sarah Miniard
Ada Morley
Elizabeth Navarre 
Absalom O'Neil
Noemi Perez - Bonet
Rachel Pritchett